استراتژی pocket دو محوره در surfcam بخش دوم

استراتژی pocket  دو محوره در surfcam بخش دوم

استراتژی pocket دو محوره در surfcam بخش دوم: در بخش قبلی از وب سایت مهندس گرام ، به استراتژی pocket دو محوره در نرم افزار surfcam پرداختیم و در این قسمت به ادامه این موضوع میپردازیم که از شما دعوت میکنیم همراه ما باشید.

 

Cutter Compensation: 

Leadin Move : یکی از حرکتهای ابزار می باشد که این حرکت ،حرکتی است حد فاصل حرکت ورود ابزار به قطعه کار (Plunge) و اولین حرکت برشی.

Leadout : حرکتی از ابزار می باشد که ابزار پس از آخرین حرکت برشی از قطعه کار فاصله می گیرد. برای روشن شدن مطلب فوق لازم است که توضیح دهیم که ابزار پس از وارد شدن به قطعه به حالت های مختلفی می تواند وارد مسیر برشی شود. که نوع این حرکتها را می توان در این قسمت تعیین نماییم.

پارامتر های مربوط به جبران ابزار

پس از کلیک بر گزینه های Leadin & Out کادر زیر نمایان می گردد:

Lead Type:

نوع حرکت ابزار را مشخص میکند که شامل گزینه های زیر می باشد:

None:

هیچ حرکتی بین حرکت ورود ابزار به قطعه کار و حرکت برشی وجود ندارد و ابزار مستقیما وارد مسیر برشی میگردد

Line On Final :یک حرکت خطی مستقیم است که فقط در آخرین پاس ماشینکاری انجام میشود و ابزار به صورت خطی وارد مسیر برشی می شود.

Arc On Final :یک حرکت قوسی می باشد که در آخرین پاس ماشین کاری، ابزار به صورت مماس بر مسیر ماشین کاری وارد مسیر شده و شروع به حرکت برشی می کند.

Line&Arc On All:

این حرکتهای خطی مستقیم و قوسی توضیح داده شده در بالا در همه پاسهای ماشینکاری انجام می شود. ( جهت بزرگنمایی بر روی تصویر کلیک کنید )

Plunge Type : ( نوع ورود ابزار به قطعه کار )

مهمترین قسمت رفتار ابزار مخصوصا در خشن کاری بحث ورود ابزار به قطعه کار است هر چه بتوان و امکان داشته باشد باید ماشینکاری از بیرون قطعه کار شروع شود این کار کمک می کند تا در ابتدای ماشینکاری تمام قطر ابزار با قطعه در تماس نباشد در این موارد که ابزار از بیرون قطعه نزدیک می شود برخورد مماسی یکی از بهترین گزینه ها برای شروعی آرام تر است در موارد دیگر که قسمت های بسته قطعه باید ماشینکاری شود ورود به کار حتما باید با استفاده از مسیر های اسپیرال ( Ramp Helical) انجام شود. خشن کاری هایی که ابزار در آن به صورت لایه لایه ماشین کاری می نماید حتما باید با استراتژی Ramp انجام شود.

Plunge Type:

شامل گزینه های زیر می باشد:

Plunge:

حرکت عمودی ابزار به قطعه کار

Ramp:

حرکت خطی ورود ابزار به قطعه کار که علاوه بر حرکت در صفحه XY در راستای محور Zهم می باشد.

Helical:

حرکت دایروی ورود ابزار به قطعه کار که علاوه بر حرکت در صفحه XY در راستای محور Zهم می باشد.

Peck:

حرکت مستقیم ابزار که در چند مرحله انجام شود که به منظور براده شکنی می باشد.

Machine Left_Over Material:

با تیک زدن این گزینه و با کلیک بر روی OK و تایید استراتژی Pocket نرم افزار به طور خودکار استراتژی Rest Material را که در آینده توضیح خواهیم داد اجرا مینماید

Enable High Speed Machinig:

سرعت پیشروی ابزار هنگامی که به گوشه ها می رسد چون به صورت حرکت شکسته خطی می باشد کاهش می یابد . با تیک زدن این گزینه Surfcam حرکت شکسته خطی را به حرکتهای منحنی شکل تبدیل مینماید که این امر باعث افزایش سرعت ماشینکاری میشود

Min&Max Radius:

بزرگترین و کوچکترین شعاع منحنی هایی که اجازه می دهیم جایگزین خطوط شکسته شوند.

Disable for finish passes:

این گزینه در صورت تیک خوردگی عمل منحنی کردن حرکتهای خطی را در پاس finish ملغی می نماید که آخرین پاس ماشین کاری به صورت خطی انجام میشود.

حال مثالی را با هم مرور می نماییم ، در شکل زیر می خواهیم عملیات Pocket را برای مسیر هایی را که با فلش علامت گذاری شده است را انجام دهیم .

کاربران عزیز برای اینکه شما هم این شکل را در اختیار داشته باشید میتوانید این شکل را از مسیر زیر فراخوانی نمایید :

File/Open/Sample/2D Ribs

حال برای اجرای استراتژیPocket مسیر زیر را اجرا مینماییم :

Nc/2Axis/Pocket

بعد از انتخاب Pocket نوار ابزار Select Chain نمایان میشود که توضیحات کامل آن داده شده است وهمان طور که گفته شد از گزینه Chain که پر کاربرد ترین گزینه می باشد استفاده می نماییم . بعد از انتخاب گزینه Chain بر روی مسیر هایی که با فلش علامت گذاری شده دو بار کلیک می نماییم ( بین کلیک ها فاصله بیندازید). و پس از انتخاب مسیرها بر روی گزینه Done کلیک می نماییم. پس از تایید کادر Surfcam 2Axis Pocket نمایان می گردد. که شامل سر برگ های Tool Information و Cut Control و Matrial می باشد که توضیحات کامل آن داده شده است. بعد از کامل کردن پارامترهای این سربرگها بر روی گزینه Ok کلیک می نماییم پس از تایید کادر زیر نمایان می گردد و برای تایید نهایی استراتژی گزینه Accept را انتخاب می کنیم.

پس از تایید نهایی نرم افزار مسیرهای ماشینکاری (Tool Path) را نمایش می دهد :

حال برای مشاهده ماشینکاری قطعه مورد نظر (Verify) در نوار ابزار اصلی گزینه Operation Manager را انتخاب کرده و کادر زیر نمایان می گردد.  ( جهت بزرگنمایی بر روی تصویر کلیک کنید )

در این کادر ما می توانیم بلوکه خام قطعه مورد نظر را تعریف نماییم بدین صورت که بر روی سر شاخه Nc poject کلیک راست نموده کادر Surfcam NC Section Information نمایان می گردد و با انتخاب سر برگ Stock می توان بلوکه خام را تعریف نمود.( توضیحات کامل این مطلب در قسمت های قبلی وب سایت مهندس گرام ذکر شده است.)

بعد از تعریف بلوکه خام و تایید آن با Ok برای اینکه بتوانیم عملیات ماشین کاری را شبیه سازی (Verify) نماییم گزینه Toolpath Verification را انتخاب می نماییم بعد از انتخاب این گزینه نوار ابزار Verification وهمچنین بلوکه خام ظاهر می شود که توضیحات این نوار ابزار قبلا ارائه شده است و با اجرای شبیه سازی می توانیم قطعه ماشین کاری شده را مشاهده نماییم.

اینک مثالی را که در آن نمونه ای از جزیره می باشد را با هم مرور می کنیم :

برای اینکه جزیره ها در ارتفاع واقعی خود ماشین کاری شوند باید Chain های آن در ارتفاع واقعی خود رسم شوند و همچنین پارامتر Path Island Depths واقع در Axis Option2 را در حالت Multiple قرار دهیم بعد از اینکه تنظیمات را انجام دادیم ، مسیر Pocket تراشی را اجرا مینماییم و بعد از انتخاب استراتژی Pocket و انتخاب Chain های مورد نظر و تکمیل پارامترهای کادر مربوطه و اجرای شبیه سازی آن جزیره های مورد نظر ایجاد می شود.

سخت کار نکنید، هوشمندانه کار کنید سخت کار نکنید تلاش خیلی زیاد و زحمت خیلی زیاد نشانه یا راه موفقیت نیست. درست است که ما باید برای موفقیت سخت تلاش کنیم ولی فقط سخت تلاش کردن مهم نیست.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۴۹

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *