کاربرد دیگر ابزار Block Copy/Rotate در آرتکم artcam

کاربرد دیگر ابزار Block Copy/Rotate در آرتکم artcam

کاربرد دیگر ابزار Block Copy/Rotate در آرتکم artcam: در دو قسمت قبل در مورد این ابزار مطالبی ارائه شد و در این قسمت مطالب مربوط به ابزار فوق را تکمیل می کنیم. مجددا از طریق منو File پروژه جدیدی را  باز کنید و صفحه ای با ابعاد ۴۰۰ * ۴۰۰ ایجاد نمایید.

در صفحه  متنی را به دلخواه تایپ کنید اکنون تصمیم داریم با استفاده از این ابزار از متن نوشته شده ۶ کپی مختلف ایجاد نماییم که حول محور مختصات تا ۳۶۰ درجه دوران داشته باشد.

ابتدا از طریق آدرس Meno>Vector>Create>Text  ابزار text را فراخوانی کرده و سپس ابزار Block Copy/Rotate را انتخاب می کنیم. اکنون سراغ پنل تنظیمات این ابزار در نرم افزار آرتکم artcam می رویم، در ادامه بخش های دیگر این پنجره را توضیح می دهیم.

♦ بخش Copy type:
در این قسمت گزینه Rotate Copy را انتخاب می کنیم این گزینه جهت ایجاد کپی دایره ای انتخاب می شود.

بیشتر بخوانید!  آموزش ابزار spline Vectors در نرم افزار artcam

♦ بخش Rotate Center:
این بخش شامل دو پارامتر x و y است این دو پارامتر مشخص کننده مبدا مورد نظر جهت چرخش متن انتخاب شده است و چون ما در اینجا هدفمان چرخش حول مبدا مختصات است لذا مقدار (۰،۰) را انتخاب می کنیم.

♦ بخش Angle: در این بخش از نرم افزار آرتکم artcam گزینه Incremental را در صورتی انتخاب می کنیم که خواسته باشیم زاویه بین دو کپی مقداری مشخص داشته باشد برای مثال در صورتی که خواسته باشید زاویه بین دو کپی ۳۰ درجه باشد کافی است گزینه Incremental را انتخاب کرده و سپس در کادر زیرین آن مقدار ۳۰ درجه را قرار دهیم. در تصاویر زیر فاصله بین دو کپی را ۳۰ درجه و تعداد کپی ها را ۵ انتخاب نموده ایم

گزینه Total را در صورتی انتخاب می کنیم که خواسته باشیم مشخص کنیم که کپی های گرفته شده در چه محدوده زاویه ای قرار گیرند. برای مثال در شکل زیر زاویه را برابر ۲۷۰ درجه و تعداد کپی ها را برابر ۹ در نظر گرفتیم لذا تعداد ۵ کپی در محدوده ۱۸۰ درجه توزیع می گردند

بیشتر بخوانید!  آموزش رسم وکتور polyline در نرم افزار آرتکم artcam

♦ بخش Copies:
در این بخش تعداد کپی های مورد نیاز را وارد می کنید برای مثال اگر خواسته باشید متن مورد نظر حول محور مختصات ۳۶۰ درجه دوران داشته باشد و در این دوران ۶ متن کپی شده داشته باشید کافی است در این قسمت عدد ۶ را وارد نمایید.

در نهایت گزینه apply را انتخاب کرده و نتیجه را در صفحه اصلی نرم افزار آرتکم artcam مشاهده می کنیم.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *