آموزش های مربوط به فرایند فرزکاری

آموزش های مربوط به فرایند فرزکاری

آموزش های مربوط به فرایند فرزکاری: فرایند فرزکاری را می توان به زیر شاخه های ماشین فرز افقی، ماشین فرز عمودی و ماشین فرز یونیورسال تقسیم بندی کرد و هر یک از این دسته های خود نیز دارای زیر شاخه هایی هستند که بدین شرح می باشد:

♦ ماشین فرز افقی: فرم تراشی، بغل تراشی، چرخ دنده زنی، شیار تراشی، کف تراشی
♦ ماشین فرز عمودیکله زنی، سوراخ کاری، فرم تراشی، کره تراشی، پیشانی تراشی، چرخ دنده زنی، شیار تراشی، کف تراشی
ماشین فرز یونیورسال: چرخ دنده زنی، کله زنی، سوراخ کاری، فرم تراشی، شیب تراشی، کره تراشی، پیشانی تراشی، بغل تراشی، کف تراشی

 

که این تقسیم برخی از عملیاتی است که با هر یک از دستگاه های فوق می توان انجام داد. در این مقاله آموزشی سعی شده تمام موارد مربوط به فرزکاری شرح داده شود و در ابتدای این آموزش دسته بندی بالا برای عملیات فرزکاری معرفی شده است و اصول مربوط به کف تراشي، گونيا کاري، پيشاني تراشي، بغل تراشي، پله تراشي و … شرح داده شده است. در ادامه سر فصل های زیر را خواهیم داشت:

 • فصل اول
  کف تراشی: در این قسمت اصول مربوط به کف تراشی در دستگاه فرز بیان شده است. کف تراشی می تواند با ماشین فرز عمودی و یا افقی صورت گیرد که لازم است در انجام این کار یکسری نکات مهم را رعایت کنیم. که در این قسمت توضیحات لازم بیان شده است.
 • فصل دوم
  روش های براده برداری: در حین انجام عملیات براده برداری از روی قطعه کار، جهت حرکت ابزار باعث ایجاد شدن روش های مختلف براده برداری می گردد که هر یک دارای مزیت ها و معایبی هستند و همچنین لازم است در حین انجام فرزکاری برخی از اصول را رعایت کنیم برای مثال در مورد تیغه فرزهای غلطکی جهت قرار گرفتن آن ها بر روی میله فرزگیر باید به فرمی باشد تا با جهت دوران میله فرزگیر هماهنگ گردد و در صورتی که این مورد رعایت نشود پشت تیغه فرز با کار درگیر شده و ابزار آسیب خواهد دید. در این فصل مباحث مربوط به روش های براده برداری خصوصیات هریک شرح داده می شود و نکات فنی مربوط به آن ها شرح داده می شود.
 • فصل سوم
  تنظیم حرکت پیشروي و تعداد دور ماشین فرز: دو مشخصه مهم در عملیات فرزکاری باید محاسبه شده و بر روی دستگاه پیاده گردد که شامل 1- پیشروی ( سرعت حرکت خطی قطعه کار) 2- عدد دوران ( تعداد گردش تیغه فرز ). حرکت های خطی که شامل حرکت طولی، عرضی و باردهی می شوند به دو صورت دستی و اتوماتیک می تواند انجام گیرد. در حالت دستیبا چرخش فلکه حرکت میز توسط فرزکار انجام می شود اما باید توجه داشت که این حرکت به صورت پیوسته و آرام صورت گیرد در غیر این صورت احتمال شکستن ابزار وجود خواهد داشت.در این فصل توضیحات و نکات فنی و محاسباتی مربوط به این موارد توضیح داده شده است و این مقادیر برای فرز پولکی، فرز پیشانی تراش، فرز غلتکی، تیغه فرز اره ای، تیغه فرز انگشتی نیز در جدولی آورده شده است.
 • فصل چهارم
  روش گونیا کاري یک بلوك: از این روش جهت خط کشی دقیق یک قطعه کار و برای انجام شکل های خاص استفاده می شود، که لازم است اصول اولیه آن را بدانید.
 • فصل پنجم
  پیشاني تراشي: پیشانی تراشی عبارتست از براده برداری سطوح جانبی قطعه کار با استفاده از دستگاه فرز که در این قسمت ویژگی های آن توضیح داده شده است.
 • فصل ششم
  بغل تراشي: فرایند بغل تراشی عموما با استفاده از دستگاه فرز افقی و به کاربردن تیغه فرز پولکی صورت می گیرد.
 • فصل هفتم
  پله تراشي: چنانچه خواسته باشیم بر روی سطح اختلاف ارتفاع ایجاد کنیم از این روش استفاده می شود. در این فصل پله تراشی و اصول آن و پله تراشی با استفاده از دستگاه فرز افقی و عمودی شرح داده شده است.
 • فصل هشتم
  مواد خنک کننده: مواد خنک کننده باید در هنگام انجام عملیات فرزکاری مورد استفاده قرار گیرند اما این مواد پس از مدتی خاصیت خود را از دست می دهند و باید تخلیه شوند، در این فصل انواع این مواد و نحوه استفاده و مزیت های هر یک و نکات مهم مربوط به آن ها بیان شده است.
 • فصل نهم
  مشکلاتی که در هنگام ماشین کاری ممکن است رخ دهد و روش برطرف کردن آن ها: این فصل یکی از قسمت مهم کار است و در آن انواع مشکلاتی که ممکن است در حین کار پیش بیاد بیان شده و همچنین راه حل آن نیز ذکر شده است. عیب هایی مانند کند بودن ابزار، عملکرد نادرست فرزکار، اثرات انتخاب ابزار نادرست، انتخاب نادرست سرعت ابزار و …

جهت مطالعه مقاله آموزشی با موضوع آموزش های مربوط به فرایند فرزکاری لطفا فایل زیر را مطالعه بفرمایید:

دانلود مخصوص کاربران ویژه است. برای مشاهده لینک دانلود ، شما باید کاربر ویژه سایت باشید. و وارد حساب کاربری خود شوید !

سخت کار نکنید، هوشمندانه کار کنید سخت کار نکنید تلاش خیلی زیاد و زحمت خیلی زیاد نشانه یا راه موفقیت نیست. درست است که ما باید برای موفقیت سخت تلاش کنیم ولی فقط سخت تلاش کردن مهم نیست.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۴۹

مطالب دانلودی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *