سوراخکاری با استفاده از دستگاه فرز

سوراخکاری با استفاده از دستگاه فرز

سوراخکاری با استفاده از دستگاه فرز : برای این که سوراخ کاری به بهترین حالت ممکن انجام شود از دستگاه فرز استفاده می شود. در این قسمت اصول مربوط به این سوراخکاری شرح داده می شود.

 

 • بخش اول
  مته ها: به منظور انجام سوراخ کاری لازم است که از مته های مخصوصی استفاده کرد که هر مته مشخصات مخصوصی دارد، در این بخش مواردی از قبیل برخی از پارامترهای اصلی مته مانند دنباله مته، جان مته، فاز مته و همچنین کاربرد مته های مختلف از نظر زاویه پیچ و زاویه راس مورد بررسی قرار می گیرد و در ادامه مته مرغک و خصوصیات آن شرح داده می شود.
 • بخش دوم
  آشنایی با وسایط خط کشی: این بخش شامل آشنایی با وسایط خط کشی است، چرا که پیش از انجام سوراخ کاری باید با استفاده از ابزار های خط کشی نظیر صفحه صافی، سوزن خط کش، پرگار، خط کش، کولیس پایه دار و سنبه نشان محل دقیق سوراخ ها را مشخص نماییم. که در این فصل هر یک از ابزار های نام برده شده و خصوصیات آن ها و همچنین نحوه استفاده از آن ها شرح داده می شود.
 • بخش سوم
  شناسایي اصول خط کشي قطعات طبق نقشه: خط کشی های انجام شده باید بر اساس اصول خاصی صورت گیرد تا کار انجام شده از بالاترین کیفیت برخوردار گردد که برخی از این اصول عبارتند از آماده کردن قطعه کار، انتقال اندازه، خط کشی، سنبه نشان زدن و … که در این بخش تمام این اصول به همراه جزئیات آن ها شرح داده می شود.
 • بخش چهارم
  آشنایي با انتخاب مته و مته مرغک مناسب: در انتخاب مته و مته مرغک باید برخی از اصول فنی را رعایت کنیم و نکاتی را در نظر بگیریم تا انتخاب خوب و مطمئنی داشته باشیم که در این بخش به این موضوع پرداخته می شود.
 • بخش پنجم
  نحوه تیز کردن مته با سنگ دو طرفه: ابزارها به مرور زمان و با استفاده زیاد از آن ها دچار سایش و سوختگی می شوند که امری اجتناب ناپذیر است،  در این فصل نحوه تیز کردن مته ها و اصول مربوط به تیز کردن با سنگ دو طرفه شرح داده می شود همچنین ممکن در حین انجام عملیات تیز کردن عیوب و اشکالاتی مشاهده شود که در یک جدول شکل و پیامد های آن ها ذکر شده است.
 • بخش ششم
  نکات ایمني در تیز کردن مته: شرح نکات مهم و ایمنی در هنگام تیز کردن مته که لازم است رعایت شود.
 • بخش هفتم
  مراحل سوراخ کاري دقیق و خزینه کاري بر روي ماشین فرز: با دستگاه فرز ما قادر هستیم عملیات سوراخ کاری، خزینه کاری و برقو کاری را با استفاده از مته، برقو و یا تیغه فرز انگشتی انجام دهیم. اصول مربوط به این فرایند ها در این بخش توضیح داده شده است اصولی همچون نحوه بستن مته در فرز عمودی، سوراخ کاری تحت زاویه، انتخاب عده دوران و پیشروی در سوراخ کاری، خزینه کاری بر روی ماشین فرز و اصول مربوط به انجام آن و …
 • بخش هشتم
  نحوه کنترل سوراخ ها: سوراخ هایی که بر روی قطعه کار ایجاد شده اند را می توان از دو بعد کنترل نمود که یکی از نظر قطر و دیگری از نظر عمق است. در این بخش ابزارهایی که در این رابطه به ما کمک می کنند شرح داده می شود.
 • بخش نهم
  نکات فنی در سوراخ کاري و خزینه کاري با ماشین فرز: و در نهایت در قسمت آخر یک نمونه ماشینکاری به صورت تصویری و مرحله به مرحله شرح داده می شود و نکات مربوط به آن بیان می شود.

جهت مطالعه مقاله آموزشی با موضوع سوراخکاری با استفاده از دستگاه فرز لطفا فایل زیر را مطالعه بفرمایید:

دانلود مخصوص کاربران ویژه است. برای مشاهده لینک دانلود ، شما باید کاربر ویژه سایت باشید. و وارد حساب کاربری خود شوید !

سخت کار نکنید، هوشمندانه کار کنید سخت کار نکنید تلاش خیلی زیاد و زحمت خیلی زیاد نشانه یا راه موفقیت نیست. درست است که ما باید برای موفقیت سخت تلاش کنیم ولی فقط سخت تلاش کردن مهم نیست.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۴۹

مطالب دانلودی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *